Українське лікарське товариство

Одним з засновників цього товариства був доктор медицини Євген Іванович Озаркевич (1861-1916). Він народився у Відні, закінчив медичний факультет, працював у різних клініках, у 1897 році переїхав у Львів.

Майбутній митрополит Української греко-католицької церкви граф Андрій Шептицький у 1903 році у Львові за своі гроші збудував «Народну лічницю», яка мала амбулаторію «Дарова поміч», де головним лікарем працював Є. Озаркевич.

У 1910 році у Львові з метою піклування здоров'ям українського населення (ці землі перебували тоді під австрійською короною), оборони професійних інтересів i підвищення знань лікарів, було засновано Українське лікарське товариство (УЛТ).

Його першим головою було обрано Є. Озаркевича. У 2011 році в Українi з нагоди 150-ліття з дня народження цього талановитого лікаря та громадського діяча було випущено пам'ятний конверт (стр. 23).

Засновники товариства визначили три основні напрямки його діяльності: наукову, фахово-організаційну та громадянську. Наукову діяльність члени УЛТ здійснювали, зокрема, в лікарській кoмiciї Наукового товариства ім. Т. Шевченко, проводили зїзди лікарів i природників. За сприяння УЛТ діяла «Медична громада» - товариство українських студентів-медиків. Члени УЛТ працювали також у «Рідній школі», «Просвіті» та інших товариствах.

Українське лікарське товариство

УЛТ видавало журнал «Лікарський вісник» та науково-популярний часопис «Здоровлє», закликом якого було: «У здоровому тілі — здорова душа, де сила, там воля витає!».

Одним з організаторів та довголітнім головою УЛТ був професор Мар’ям Iванович Панчишин (1882-1943). 3 1925 по 1943 рік він мешкав у Львові в будинку по вулиці Кармелюка, 3, в якому у серпні 1990 року було відкрито Музей icтopiї медицини Галичини імені М. Панчишина. Будівля музею зображена на почтовому конверті України 2010 року з оригінальною маркою, який вийшов у світ до 100-ліття УЛТ. Проводилось спецгальне погашення (стр. 23).

У 1939 році з приходом радянської впади Товариство припинило існування.
Відродження УЛТ відбулось 28 квітня 1990 року. Першим головою УЛТ після відновлення діяльності було обрано доктора медичних наук, професора Олександра Кіцеру.

УЛТ вважає себе чинним спадкоємцем традицій та iдeології УЛТ, яке діяло на теренах Галичини з 1910 по 1939 рiк. УЛТ — едина національна професійна організація, яка об'єднує лікарів усієї України. Ця спілка стала членом провідних европейських та світових організацій лікарів.

3 нагоди 100-річчя від дня заснування УЛТ 24 вересня 2010 року Національний банк України ввів в oбir пам'ятну монету з нейзильберу (сплав міді, нікелю та цинку) номіналом 2 гривні (стр. 23).

На її аверсі - логотип відродженого УЛТ в оточені рослинного орнаменту. На реверсі - ємблема Українського лікарського товариства у Львові, заснованого в 1910 році: лев на фоні хреста.

Автори: Олександр Кіріуцов, Володимир Лін.

Комментариев нет:

Отправить комментарий